LGS 2020 Türkiye Geneli LGS Puanı ve İllerin Ders Net Ortalamaları

Teknik destekten yardım alın

2019 LGS sonuçlarının açıklanması ardından İllere Göre Merkezi Olarak Yerleşen Öğrenci Sayısı, Alt Test Ham Puan Ortalamaları ve Merkezi Sınav Puanı Ortalamalarının MEB tarafından açıklanması beklenmektedir. 2020 LGS sonuçlarına göre illere göre net ortalaması, illerin puan ortalamaları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

2019 LGS Puan Hesaplaması Yapmak için TIKLAYINIZ

2019 LGS Taban Puanları için TIKLAYINIZ





2019 LGS Türkiye Geneli LGS Puanı ve İllerin Ders Net Ortalamaları için TIKLAYINIZ

LGS 2020 yılı Türkiye Geneli 1. 2. ve 3.  olan İllerimiz

İlYerleşen Öğrenci SayısıTürkçe (20 Soru)Matematik (20 Soru)Fen Bilimleri (20 Soru)T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
(10 Soru)
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10 Soru)Yabancı Dil (10 Soru)Sınav Puanı (100-500)
TRABZON1.08417,608,6214,479,619,868,68372,72
DENİZLİ1.50017,528,5314,439,519,828,48370,96
UŞAK51317,218,5914,419,409,828,60370,06



LGS Türkiye geneli 1. olan ilimiz Trabzondur. LGS Puan Hesaplamasında ortalama puanı 372,72 puan ile 81 il arasında birinci sıraya yerleşmiştir. İkinci Sırada olan ilimiz 370,96 puanla Denizli e 3. olan ilimiz 370,06 puanla Uşak yer almıştır.

LGS 2020 yılı Türkiye Geneli son sırada olan 3 İllerimiz

İlYerleşen Öğrenci SayısıTürkçe (20 Soru)Matematik (20 Soru)Fen Bilimleri (20 Soru)T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
(10 Soru)
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10 Soru)Yabancı Dil (10 Soru)Sınav Puanı (100-500)
ARDAHAN24313,863,529,568,279,495,95288,04
ŞIRNAK1.08013,603,329,958,559,515,35286,31
HAKKARİ64013,132,638,718,349,335,65273,64



2018 LGS Türkiye geneli Son üç ilimiz ise Hakkari, Şırnak ve Ardahan olmuştur.

LGS 2020 yılı Türkiye Geneli İllere Göre Merkezi Olarak Yerleşen Öğrenci Sayısı, Alt Test Ham Puan Ortalamaları ve Merkezi Sınav Puanı Ortalamaları

İlYerleşen Öğrenci SayısıTürkçe (20 Soru)Matematik (20 Soru)Fen Bilimleri (20 Soru)T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
(10 Soru)
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10 Soru)Yabancı Dil (10 Soru)Sınav Puanı (100-500)
ADANA3.39015,926,6412,248,999,527,17336,12
ADIYAMAN94717,118,1413,759,449,818,39362,59
AFYONKARAHİSAR1.23216,797,1013,469,419,757,91350,93
AĞRI83214,914,1611,139,029,726,57306,72
AKSARAY83516,647,5213,569,389,797,67353,71
AMASYA60317,217,4614,039,439,828,41359,27
ANKARA7.67416,737,4713,319,289,747,90352,70
ANTALYA3.75817,157,8113,859,429,788,40360,72
ARDAHAN24313,863,529,568,279,495,95288,04
ARTVİN37315,204,8011,318,909,476,88313,33
AYDIN1.56617,127,7214,049,389,798,36360,85
BALIKESİR1.83117,288,0314,189,459,838,54364,91
BARTIN25217,157,2813,629,469,778,41355,81
BATMAN1.06815,996,4612,529,229,777,45336,99
BAYBURT19115,875,8111,629,259,697,13326,45
BİLECİK33916,196,8812,719,209,747,63342,64
BİNGÖL52016,517,0913,259,399,797,94348,69
BİTLİS61315,995,7712,469,289,797,36331,58
BOLU53016,035,8412,489,149,637,51332,18
BURDUR47416,967,5113,459,349,717,86354,78
BURSA4.48616,357,1012,999,199,687,68346,10
ÇANAKKALE68116,987,1013,589,349,798,19352,85
ÇANKIRI37715,906,0912,209,189,727,10332,10
ÇORUM77416,887,1313,399,379,827,83351,23
DENİZLİ1.50017,528,5314,439,519,828,48370,96
DİYARBAKIR2.85015,726,4012,309,069,687,07333,58
DÜZCE53117,027,3213,529,459,818,19354,53
EDİRNE46916,666,6212,949,289,718,00344,51
ELAZIĞ87817,168,2213,729,519,818,18363,30
ERZİNCAN48015,936,2212,739,179,677,54335,89
ERZURUM1.41116,346,2512,499,289,767,35336,86
ESKİŞEHİR1.25416,867,3013,569,359,778,13353,67
GAZİANTEP3.33916,086,2612,259,139,687,24334,22
GİRESUN73216,386,7713,149,329,777,85344,96
GÜMÜŞHANE35715,135,0011,559,149,716,51315,88
HAKKARİ64013,132,638,718,349,335,65273,64
HATAY2.46716,817,5813,409,379,758,01354,65
IĞDIR35715,205,1511,629,029,686,84317,59
ISPARTA68917,508,1914,419,549,848,35368,07
İSTANBUL22.51516,617,0413,079,289,727,96347,88
İZMİR4.73516,286,8712,909,159,617,72343,66
KAHRAMANMARAŞ2.46316,637,5213,269,369,747,66352,05
KARABÜK31817,458,3414,349,479,878,70369,10
KARAMAN52016,766,8712,989,339,857,49345,93
KARS48915,855,6912,099,169,767,66328,87
KASTAMONU56816,596,9813,389,279,698,04348,69
KAYSERİ2.33616,817,9113,669,379,778,04358,46
KIRIKKALE47916,546,8013,299,359,737,62346,39
KIRKLARELİ37516,226,6912,759,129,577,46340,61
KIRŞEHİR53816,907,9214,039,489,838,20361,17
KİLİS25915,345,7911,849,059,596,50323,82
KOCAELİ2.72816,236,7212,819,199,657,67341,79
KONYA3.62116,537,3213,009,269,707,65348,70
KÜTAHYA98117,178,0313,739,489,858,48362,19
MALATYA1.28517,278,3514,109,459,798,37366,58
MANİSA2.25016,076,9512,969,099,607,51343,18
MARDİN1.60315,395,3911,789,009,686,98321,53
MERSİN2.69916,707,4713,329,239,687,85352,44
MUĞLA1.38316,757,1913,639,369,798,14352,74
MUŞ90015,525,1211,969,129,737,24321,69
NEVŞEHİR52917,107,6414,219,549,908,40361,38
NİĞDE58117,238,1514,199,479,758,17365,18
ORDU1.09816,517,0713,439,329,757,76348,99
OSMANİYE1.06917,048,2613,689,459,778,10362,42
RİZE72716,756,7313,639,369,838,04348,91
SAKARYA1.45016,657,6613,399,369,788,06354,66
SAMSUN1.88417,087,6013,909,379,818,19358,73
SİİRT59815,195,4311,659,009,596,56319,40
SİNOP33616,376,1912,709,269,717,57338,02
SİVAS1.03616,717,0713,289,409,757,85349,27
ŞANLIURFA2.94015,155,0611,219,009,606,69314,73
ŞIRNAK1.08013,603,329,958,559,515,35286,31
TEKİRDAĞ1.50816,606,8713,219,189,697,91347,01
TOKAT90817,067,5813,979,479,838,21359,11
TRABZON1.08417,608,6214,479,619,868,68372,72
TUNCELİ12615,756,7112,528,919,397,57338,04
UŞAK51317,218,5914,419,409,828,60370,06
VAN1.76716,176,1212,399,229,787,92335,52
YALOVA38316,787,8113,619,449,778,62358,55
YOZGAT86716,286,4213,209,449,817,51341,68
YURTDIŞI3417,246,4514,089,699,698,81352,89
ZONGULDAK79416,887,0413,699,379,778,10352,40






Yayınlanan LGS