TYT ve YKS Başarı Sıralamaları ne olur?

Teknik destekten yardım alın

Yeni sınav için öğrenciler son hızla sisteme adapte olmuş durumdalar,  TYT ve YKS başarı sıralamalarının ne olacağı hala merak konusu.

YKS AÇIKLANDI.

Puanlar.net ailesi olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde hem TYT sınavı için hemde YKS sınavı için bir başarı tablosu hazırladık ve puan hesaplama modülüne entegre ettik.

Bakınız: TYT Puan hesaplama ve Başarı Sıralaması için TIKLABakınız: YKS Puan Hesaplama ve Başarı Sıralaması için TIKLA

Sosyal medya ve forum sitelerinden aldığımız  duyumlarda başarı sıralamalarının net sayılarına göre aşırı yüksek olduğu belirtilmektedir.

Bir örnek verelim;

TYT Temel Türkçe Soru sayısı: 40

Doğru sayısı: 40 (Full Doğru)

TYT Temel Matematik Soru Sayısı: 40

Doğru sayısı: 40 (Full Doğru)

Başarı Sıralaması: 10

Neden 10, şimdi soracaksınız 80 net bu adayın 1. olması gerekmez mi?

Bizler puanları belirli aralıkla verelim istedik, hesaplamalarda 1.857.000 kişi aday sayısı olarak alındı. TYT sınavında 80 soru olacağı için bir çok adayın full yapacağı düşünülmektedir. yani 80 net yapan aday, okul puanı, yaş, vb. durumlar göz önünde alınarak 10’larca birinci çıkabilir.

Neden Puanlara Göre Başarı Sıralaması Düşük?

Bunun cevabı ise soru sayısının azlığı, çünkü TM adayı 80 Soru, MF adayı 80 Soru, TM adayı 80 soru çözecektir. Eski sınav sisteminine göre yarı sayıda soru çözülecek. Yani puanlarda aşırı bir yığılma olacaktır.

Şimdi YKS sınavından bir örnek verelim,

MF öğrencisinin;

TYT Netleri : 

Temel Türkçe: 35 Net

Temel Matematik: 36 Net

Diploma Puanı: 70

YKS Netleri:

Matematik: 33 Net

Fen Bilimleri: 35 Net

Şimdi sonuçlara geçelim;

Adayın bu netlere göre sıralaması 9211 dir. Birçok aday bu sıralamanın bu netlere göre çok yüksek olduğunu düşünmektedir. Bizde öyle düşünüyoruz. Biz yoğunluğu da düşünerek bu sıralamayı bulduk. eğer yoğunluğu düşünmeseydik 71 net ile 5.000-6.000 sıralama bandı derdik. Tekrar söyleyelim 80 soru ve sınava giren 1.857.000 aday…

Bu adayın YKS yerleşme puanı 488 dir. ve Sayısal sıralaması 13.817, bu sıralama sayısal bir aday için güzel bir sıralamadır.

Peki bu aday hangi bölümü kazanır? bu konu hakkında yorum yapamıyoruz, bu sınav ilk defa yapılacağı için hiçbir şey bakınız tekrar ediyoruz hiçbir şey belli değil. Burada yürütülen sonuçlar, sıralamalar, puanlar tamamen TAHMİN üzerinedir.

ÖNEMLİ: Sizlerden gelen yorumlar doğrultusunda Başarı Sıralamaları yeniden güncellenmiştir.

Planlı programlı bir şekilde ders çalışmaya devam etmelisiniz, hepinize bu zorlu yolculukta başarılar dileriz.

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, sizlerde yorumlarınızı gönderin hatalı eksik kaldığımız konularda kendimizi tamamlayalım….